Ako si vybrať tú správnu knihu?

11.10.2022 | Michaela Markotánová | Partneři

Vo svete boli vytlačené milióny kníh od prvej Gutenbergovej Biblie. Čísla sa o to viac zvyšujú, ak počítame aj netlačené e-booky, či knihy, ktoré si autori tlačia sami. Kníhkupectvá, ako Knihy pre každého, praskajú vo švíkoch a knižnice majú zaplnené poličky. A vtedy prídete vy a chcete si niečo prečítať. Ale ako sa vyznať v tomto jednom veľkom chaose a nájsť to, čo vás naozaj bude baviť?

Ktorú knihu si kúpiť, či nekúpiť? To je tá správna otázka!

1. Určiť si správny žáner

Poďme na prvý bod programu. Dôležité je, vytýčiť si, čo nás najviac baví a podľa toho budeme vedieť zúžiť výber.

 • Bavia vás kriminálne prípady? Zaujímate sa o zamotané príbehy? Nejaká tá mŕtvolka vám neprekáža?
  👉 THRILLER, DETEKTÍVNY, PSYCHOLOGICKÝ. Možno ak sa radi trošku bojíte tak HOROROVÝ ŽÁNER.

 • Sú pre vás lepšie príbehy, pri ktorých človek môže jednoducho vypnúť a užiť si trochu tej romantiky?
  👉 Jednoznačne ROMANTICKÝ ŽÁNER.

 • Máte radšej objavovanie nových svetov, aj takých mierne nerealistických ale za to úžasných? (Odkaz pre každého fantasy fanúšika: samozrejme, že sú skutočné!)
  👉 Nech sa páči: FANTASY.

 • Radi zabŕdate do dávnych časov? Kladiete si otázku, ako spoločník Doctora Who, aké to vtedy asi bolo?
  👉 HISTORICKÝ ŽÁNER.

  Tu sa nám to rozdeľuje rôznymi spôsobmi. Či vás zaujímajú ROMANTICKO-HISTORICKÉ príbehy, čiže trebárs trochu ,,zaláskovaný” krvavý stredovek (žartujem). Alebo skôr to, čo sa naozaj stalo? Týmpádom, musíte mieriť na NÁUČNÚ HISTORICKÚ LITERATÚRU.

 • Chcete vedieť, čo všetko musia prežívať, alebo prežívali vojaci na frontoch? Čo všetko sa môže stať na bojisku? Vedzte, že aj také veci, ktoré by vám nenapadli.
  👉 VOJNOVÝ ŽÁNER.
 • Čo sa skrýva za oponou života? Čo nás čaká na druhom svete?
  👉 DUCHOVNÝ ŽÁNER.
 • Nechce sa vám nič robiť? Stratili ste trochu zmysel svojho života? Chcete byť v niečom lepší, než ste? Už sa nechcete nechať viesť dogmami a chcete zobrať svoj život do vlastných rúk?
  👉 MOTIVAČNÝ ŽÁNER.
 • Chcete sa jednoducho iba zabaviť? Poriadne sa zasmiať?
  👉 HUMORNÝ ŽÁNER.
 • Ste klasik? Milujete vôňu starej knihy v rukách? Chcete sa prelistovať príbehom, ktorým sa inšpirovalo množstvo moderných kníh?
  👉 KLASICKÁ LITERATÚRA

2. Zistiť, aké sú najlepšie knihy vo vybranom žánri

Prejdime k ,,rozdeľuj a panuj”. Samozrejme, si treba určiť, či chceme inklinovať viac k zamilovanému páru, alebo nás len zaujíma banda kamarátov, ktorí stvárajú hlúposti.Tu je veľa možností, nižšie si napíšeme, ako ich hľadať.

 • Nájsť tie správne knihy chvíľu trvá. Občas je dobré použiť samotný Google, kde stačí napísať: 10 najlepších kníh (v žánri, ktorý ste si zvolili). Alebo: 100 best books a pod. Ak už máte knihu, ktorá sa vám páčila, stačí ju napísať a prihodiť slovné spojenie: podobné knihy.
 • Stránky ako Goodreads, Knihy pre každého či Databaze knih, vám vo veľkom množstve článkov odporučia knihy, ktoré by sa vám mohli páčiť. Len občas to hľadanie trvá. Goodreads (ak vám angličtina nerobí taký veľký problém), je skvelý. Keď si vyhľadáte konkrétnu knihu, odporučí vám podobné.
 • Odporúčame sledovať aj zopár bookstagramov, alebo aj kníhkupectiev, ktoré vám budú dávať stále nové inšpirácie.

3. Keď chcete kúpiť knihu pre niekoho iného

Áno, stáva sa to. Aj my, čo čítame, dokážeme (občas) vnímať okolitý svet (a ľudí). Preto sme pre vás vybrali nejaké nápady, aby ste sa nestratili. 🙂

Vybrali ste si svoju ďalšiu knihu? Napíšte nám na Facebooku Knihy pre každého akú. My tak budeme vedieť, ktoré tituly majú úspech a môžeme znížiť ich cenu. A keď nám napíšete recenziu na našu stránku, keď knihu prečítate, zapojíte sa tak do súťaže o darčekové poukážky. 🙂

A nezabudnite na zopár dôležitých vecí! Ak vás nebaví čítanie, ešte ste nenašli tú správnu knihu. Pretože Knihy sú pre každého. 🙂