Daj súperovi X.O.!

FAQ

Základné údaje

Čo to sú „pIšQworky 2018“?

Je to již jedenáctý ročník soutěže v oblíbené studentské hře piškvorky. Zúčastnit se mohou všichni středoškoláci z celé republiky a také žáci druhého stupně základních škol. Soutěž je pro kluky i pro holky, bez ohledu na známky. Již šestým rokem je soutěž jako doma i na Slovensku, kde se i letos uskuteční několik turnajů a nejlepší hráči se mohou probojovat až do grandfinále v Brně.

Čo znamená zvláštny nápis pIšQworky?

Názov vyzdvihuje potrebu logického myslenia (písmená I a Q). Slovo „work“ zase odkazuje na snahu, ktorú musia hráči vynaložiť na prípravu.

Prečo piškvorky?

Piškvorky pozná každý a hra je medzi študentmi obľúbená. Pravidlá sú jednoduché a potrebujete k tomu len papier a pero. Zároveň sa pri nich musí premýšľať, takže ak chcete byť najlepší, musíte pri svojej ceste na vrchol poriadne ponamáhať rozum.

Ako vznikol nápad na usporiadanie tohto turnaja?

Po predchádzajúcich akciách v počítačovej hre sme hľadali jednoduchšiu a dostupnejšiu disciplínu pre všetkých, chlapcov a dievčatá bez rozdielu veku na všetkých stredných školách. Po krátkej tímovej úvahe vyšli ako ideálny kandidát piškvorky.

Prečo turnaje organizujete?

Naše motto je „Hra školou“. Chceme spestriť výučbu a ukázať, že učenie nemusí byť vždy len nudné šprtanie sa. Podieľame sa tak na blížiacej sa revolúcii v českom školstve.

Ďalej tiež chceme uspokojiť túžbu mladých ľudí, ktorí chcú urobiť niečo pre ostatných. Náš tím je zložený zo samých stredoškolákov a vysokoškolákov a riadime sa heslom „študenti študentom“.

Aké kritériá musia študenti spĺňať, ak sa chcú prihlásiť?

Musia to byť stredoškoláci alebo žiaci druhého stupňa základných škôl, ktorí utvoria tím piatich ľudí, kde môžu byť až dvaja náhradníci. Zájdu za učiteľom a podajú elektronickú prihlášku. Za každú školu môžu byť vyslané najviac štyri tímy. Prihlásení sú potom našimi organizátormi pozvaní na oblastné kolá.

Ako to vyzerá na turnaji?

Na turnajoch proti sebe nastupujú päťčlenné tímy z určitej oblasti republiky. Tieto päťčlenné tímy musia postupne prejsť základnou skupinou aj následnými vyraďovacími kolami. Priemerne sa každého turnaja v oblastnom kole zúčastní 13 tímov zo siedmych rôznych škôl. Hráči tak okrem iného majú šancu spoznať svojich vrstovníkov. Niekoľkokrát na našich turnajoch zahorel medzi dvomi súťažiacimi aj ten pomyselný plamienok.

Líšia sa pravidlá od klasických piškvoriek?

Áno, trochu. V našich pIšQworkách máme špeciálny začiatok partie nazývané SWAP, ktoré eliminuje výhodu začínajúceho hráča. Je totiž dokázané, že keď sa začne hra bežným spôsobom, ak začínajúci hráč neurobí hernú chybu, vždy vyhrá.

Ako dlhá bola cesta od prvotného plánu k realizácii?

Nápad na študentskú súťaž v piškvorkách prišiel na svet v januári 2008 a prvé pIšQworky sa následne hrali na jeseň toho istého roku v podobnom termínu ako tento rok.

V čom spočíva príprava takého projektu?

Prípravy začínajú už v doba predošlého ročníku podaním žiadostí o dotácie. Samotné prípravy sa zahajujú v druhej štvrtine roku, kedy sa hľadajú potenciálni partneri. Musíme zostaviť organizačný tím a časový plán súťaže, pripraviť mediálnu kampaň, dohodnúť organizátorské školy a pripraviť a odoslať im pozvánky a balíky s materiálmi. Veľmi dôležité je tiež školenie organizátorov súťaže. A ďalej to už všetci poznajú. Cez stovku oblastných turnajov, skoro dvadsať krajských turnajov na Slovensku, v Česku a v Poľsku a jedno medzinárodné grand finále. A zase znovu prípravy ďalšieho ročníka.

Koľko ľudí je do turnajov zapojených?

Zo samotnej organizácie SCG je do projektu pIšQworky zapojených približne 50 študentov, ale na samotných turnajoch majú hráči možnosť stretnúť sa tiež s jedným alebo dvomi z nich. Okrem iného na turnajoch pôsobia tiež takzvaní oblastní koordinátori, čo sú nami vyškolení študenti z organizátorskej školy, ktorí nám pomáhajú turnaj zorganizovať.

Kto je tento rok spoluorganizátorom súťaže?

Máme veľkú radosť z toho, že spoluorganizátorom tohtoročného ročníku pIšQworiek je opäť Masarykova univerzita. Druhá najväčšia vysoká škola v Českej republike spojila so súťažou svoje meno a dúfa, že na ňu pôjdu študovať aj úspešní pIšQworkári. V priestoroch Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity sa už tradične koná grand finále celej súťaže.

Akí sú ďalší partneri súťaže?

Aj v tomto roku sú partnermi súťaže spoločnosti RSJ, Notes, Bagmaster, Albi a zážitkový park Yellow Point. Po novom sa nám podarilo nadviazať spoluprácu tiež so spoločnosťou Faurecia. Partnerom na krajských turnajoch budú únikové hry zo všetkých krajov Českej republiky. Partnermi na grandfinále sa pre tento ročník stali RegioJet a Mentos.

Koľko sa priemerne účastní študentov?

V prvom roku sa zúčastnilo približne 13 000 študentov, v roku 2009 ich bolo už približne 17 000. V roku 2010 počet súťažiacich stúpol na 20 000 a v roku 2011 sa stretlo 23 000 súťažiacich. V roku 2012, 27 000 hráčov, v roku 2013 dokonca 30 000 pIšQworkárov. V roku 2014 a 2015 sa zapojilo neuveriteľných 33 000 nadšencov do krížikov a krúžkov. Aj v predchádzajúcom roku to bolo viac ako 33 000 hráčov a tento rok si opäť kladieme za cieľ tento počet zvýšiť.

Čo si sľubujeme od tohto ročníka?

Chtěli bychom, aby si pIšQworkáři užili turnaje minimálně tak jako v posledních letech. Doufáme, že si turnaj užijí i žáci základek i soutěžící na Slovensku. Kromě toho doufáme v ještě větší účast holek, které, ač se to nezdá, mají v pIšQworkách až zázračné skryté vlohy.

Súťaž sa koná na jeseň, akým aktivitám sa venujete po zvyšok roku?

Okrem toho, že všetci členovia Student Cyber Games študujú na strednej alebo vysokej škole, tak mnoho z nás tiež pracuje. V posledných rokoch však SCG pre stredoškolákov organizuje ešte jednu súťaž – Prezentiádu. Je to súťaž v prezentačných schopnostiach, každý rok sa jej účastní cez 400 tímov z celej Českej republiky a tiež zo Slovenska.

Čo plánujete do budúcnosti s pIšQworkami?

Každý rok se zapojuje více a více hráčů ze Slovenska. Naším cílem je dosáhnout i na Slovensku stejně velkého počtu škol, které se zapojují do soutěže v České republice, aby se mohli zapojit studenti ze všech slovenských krajů. Pro příští ročníky bychom chtěli pro pIšQworky nadchnout celé Polsko.

Aký najväčší cieľ by ste chceli dosiahnuť?

Dlhodobým snom je, aby s nami zahrali všetky stredné a základné školy v Českej republike, tiež by sme chceli preraziť s pIšQworkami na celé Slovensko a Poľsko. Ale k tomu vedie ešte dlhá cesta a kopa práce.

O organizácii

Kto pIšQworky organizuje?

Spolok Student Cyber Games. Za tímto názvom je skrytých viac ako 50 študentov stredných a vysokých škôl. V tíme máme rôzne pozície ako organizátor, grafik, tlačový hovorca alebo IT špecialista. Získavame tak cenné skúsenosti z rôznych oborov. Nie je ľahké tím skoordinovať, pretože sídli často na opačných koncoch Českej republiky a Slovenska. Všetkých nás spája túžba urobiť niečo pre našich vrstovníkov a cieľ urobiť to čo najlepšie.

Kto sa stará na mieste o to, aby všetko fungovalo?

Krajský a oblastný koordinátor, prípadne ich asistent. Kontakty všetkých koordinátorov nájdete v sekcii kontakty

Dôležité časy pre súťažiacich?

Záleží na škole, ale väčšinou sa začína o 8:30 a končí o 14:00.

Kto sa postará o upratanie hracieho poľa?

Organizátori s pomocníkmi zo školy a súťažiaci samotní.

Kto dohliada na momentálne nehrajúcich hráčov a aké pre nich platia pravidlá?

Pre súťažiacich je vymedzený priestor a dohliada na nich Oblastný koordinátor, ten ich tiež bude púšťať dovnútra a von. K dispozícii sú tiež k zapožičaniu spoločenské hry. Súťažiaci sa smú pohybovať len v priestoroch vyhradených špeciálne pre nich. Za neplnoletých hráčov zodpovedajú ich zodpovedné osoby.

Dôležité dátumy v kalendári:

Financie a my

Aký máte rozpočet a kto vás financuje?

Rozpočet máme viac ako pol milióna českých korún. Zhruba tretinu pokrývajú financie od našich komerčných partnerov. O zvyšok sa delia rovným dielom dotácie od krajov a štartovné súťažiacich.

Koľko si tak zarobíte?

Väčšina práce má dobrovoľnícky charakter. Viac by sme si zarobili roznášaním letákov. Motiváciou je nám radosť z dobre odvedenej práce a skúsenosti do ďalšieho života, ktoré sú cennejšie ako peniaze.

pIšQworky a média

Kde a kedy najskôr nájdem reportáže zo súťaže?

Hneď po skončení turnajov nájdete reportáže a fotky zo všetkých podujatí v sekcii novinky. Fotky aj informácie môžete prevziať a voľne použiť. pIšQworky majú aj svoju stránku na Facebooku, kde sa objavujú ako fotky z turnajov, kde sa môžu hráči otagovať, tak aj odkazy na zaujímavé články a informácie súvisiace so súťažou.

Koho mám na mieste kontaktovať?

Nášho krajského koordinátora, dáme vám na neho kontakt.

Môžem urobiť fotky, resp. rozhovor?

Samozrejme fotky robiť môžete, rozhovor vám zaistíme s krajským koordinátorom a víťazmi súťaže. Na niektorých turnajoch budú aj starostovia, hajtmani a ďalší zaujímaví hostia.

Kedy mám doraziť na turnaj, aby som videl to najzaujímavejšie?

Najlepší čas je okolo 10:30 a potom až poobede, kedy sa vyhlasujú víťazi.

Kde sa dozviem viac informácií?

Ak na našom webe nenájdete to, čo hľadáte, neváhajte kontaktovať vedúceho marketingového oddelenia: Miroslav Hanus (+420 731 874 048, hanus@scg.cz) Miroslav Hanus (+420 731 874 048, hanus@scg.cz)