Kto nepozná pravidlá, nemôže ich obísť

04.11.2024 | Radek Hegenbart | ORGANIZÁCIA

Piškvorky sú fakt jednoduchá hra. Krížik, koliesko, krížik,... máš 5 v rade? Cool, si víťaz. Čo ale, keď niekto zakreslí len 49% symbolu? Čo ak nedorazí člen tímu? Čo keď ti došiel čas, ale ty vieš, že by si inak určite vyhral? Prinášame výcuc z pravidiel.

Na turnajoch je celkom bežnou záležitosťou, že sa niektorý tím poháda s usporiadateľom o pravidlách. Poďme si teda vysvetliť, o ktorých pravidlách z tých 15tich stránok právnického žargónu (ktoré máš určite prečítané) sa najradšej hádajú.

Slovníček

Ťah – zakreslenie aspoň 50% jedného symbolu (X alebo O)

Duel – zahranie jednej strany herného archu, jedna hra v aréne 15×15

Partia – hráč vs. hráč, 2 duely, súboj 2 protihráčov v zápase

Zápas – tím vs. tím, 3 alebo 5 partií, hráči jedného tímu hrajú proti druhému

Turnaj – samotná akcia, na ktorej spolu tímy / hráči hrajú

Skupiny – časť turnaja, kde sú tímy rozdelené do skupín, kde hrá každý proti každému

Pavúk / Play-off – časť turnaja, kde sa tímy vzájomne vyraďujú, pokiaľ nezostane len víťaz

Body – ohodnotenie za každý zápas (2 body za výhru, 1 bod za remízu a 0 bodov za prehru)

Skóre – ohodnotenie za každý duel (2 skóre za výhru, 1 skóre za remízu a 0 skóre za prehru)

SWAP / SWAP 2 – spôsob rozohrania turnaja (bližšie vysvetlené v tomto článku)

Členovia tímu

Stredoškolský tím sa skladá z piatich členov, z ktorých je jeden kapitán, a až dvoch náhradníkov.

Pokiaľ dorazia aspoň traja členovia, tím stále môže hrať. Len pri každom zápase kontumačne prehrajú 2 z 5 partií. Bohužiaľ fakt neni možné, aby jeden hráč hral viacero partií naraz, aj keď na to má mozgovú kapacitu.

Základoškolský tím má iba troch členov, z ktorých je jeden kapitán, a prípadne jedného náhradníka.

Podobne ako u SŠ tímov, aj ZŠ tím môže hrať, pokiaľ dorazia aspoň dvaja členovia. Tím ale pri každom zápse prehrá (minimálne) 1 z 3 partií.

Náhradníci na turnaje nechodí (ani nejezdí, neskáčou, nedokulhávají atp.). Přijdou jen v případě, že se některý ze členů nezvládne dostavit. Nemůžou nikoho vystřídat v průběhu turnaje. Po uzavření přihlašování se složení týmu nesmí měnit.

Priebeh turnaja

Po príchode na turnaj a drobných formalitách budú všetky tímy rozradené do skupín. V skupine je bežne 3-6 tímov. Cieľom tejto časti je, aby si v skupine zahrali všetky tímy proti všetkým. Najlepšie tímy z každej skupiny tak postúpia do pavúka (pre arachnofobikov play-off).

A práve o tomto sa naši súťažiaci najradšej hádajú. Práve o tomto sa naši súťažiaci najradšej hádajú. Pokiaľ sa nedá rozhodnúť o postupe zo skupiny na základe bodov, pozerá sa na nasledujúce aspekty (v poradí od najdôležitejšieho):

  • odohraný vzájomný zápas (iba v prípade dvoch tímov)
  • súčet skóra zo všetkých zápasov
  • jeden duel jednotlivcov vybraných kapitánmi tímov
  • los (usporiadaný usporiadateľom)

V pavúkovi sa tímy rozlosujú podľa daného kľúča do dvojíc. Spolu sa potom stretnú víťazovo z týchto dvojíc a porazení z turnaja vypadávajú. Takto sa pokračuje, pokiaľ nezostane nažive posledný a teda víťazný tím.

Aj tuto sa súťažiaci radi hádajú. Pri remíze v play-off sa postupuje takto:

  • vzájomný rozhodujúci duel (10 minút, možnosť SWAP 2 a hodin, hráči vyberaní kapitánmi)
  • druhý rozhodujúci duel (10 minút, možnosť SWAP 2 a hodin, hráči vyberaní kapitánmi)
  • los (usporiadany usporiadateľom)

Každý duel sa môže skončiť troma spôsobmi. Hráč vyhrá, keď sa mu podarí zakresliť 5 a viac symbolov v rade, stĺpci alebo diagonálne (šikmo). Prehrá, pokiaľ súper vyhrá. Nakoniec môže nastať remíza pri dvoch podmienkach. Buď dojde čas, alebo sa hracia plocha zaplní tak, že už výhra nie je možná. Dôležité sú ešte dve výnimky (všetky pravidlá ich majú):

  • Ku všetkým týmto výsledkom sa dá dostať aj dohodou, teda explicitnou a jasnou zhodou oboch hráčov. Partiu je možné vzdať, alebo sa dohodnúť na remíze.
  • Pokiaľ dôjde čas a jeden z hráčov jasne dokáže, že v nasledujúcich pár ťahov vynúti výhru, môže mu byť výhra usporiadateľom udelená.

Oblastné vs. Krajské turnaje (OT vs. KT)

Z trochu iného súdku sa môžeme pozrieť na to, ako sa od seba líšia jednotlivé úrovne, keby sa náhodou váš tím dostal tak na kraj.

Na oblastnom turnaji majú na každý duel obidve strany dokopy 15 minút. Obaja hráči by mali hrať úmerne rýchlo a zbytočne nepredlžovať. Na to môže protihráč upozorniť usporiadateľa, ktorý môže situáciu ďalej eskalovať (napríklad hráča vylúčiť z turnaja). Vždy sa rozohráva metódou SWAP. Z drtivej väčšiny oblastných turnajov postúpi viac ako jeden tím, kľudne aj sedem (takže aj váš tím bude mať šancu). Záleží na počte tímov v kraji a na samostatnom turnaji.

Krajský turnaj sa líši len v drobnostiach. Na duely majú obe strany dokopy 20 minút. Rohohráva sa metódou SWAP 2. V kategórii väčšinou z každého kraja postupuje jeden tím, výnimkou typicky bývajú Moravskoslezský, Jihomoravský a pár ďalších s veľa prihlásenými tímami. Na z väčšiny krajov postupujú aspoň dva tímy, výnimkou je zpravidla celé Slovensko, Karlovarský a Liberecký kraj a ďalšie, kde sa hlási tímov málo.

Grandfinále (GRF)

Grandfinále je štruktúrou značne náročnejśie. Ale zo základok sa tam dostane celkom 32 tímov a zo stredných škôl 24 tímov. Takže sa neboj, s jeho pravidlami sa pravdepodobne nemusíš trápiť. GRF prebieha vo dvoch dňoch, prvý deň hrajú tímy zo základok a na druhý potom tímy zo stredných.

Prvou veľkou zmenou sú šachové hodiny, ktoré meraju celkový čas na všetky ťahy oboch hráčov. Každý hráč má na svoje ťahy v duele dokopy 8 minút. Hodiny sa spúśťajú s rozohraním a po každom ťahu ich hráči prepínajú. Aby sme predišli “vtipným” situácia, prepínajú hodiny tou rukou, ktorou hrajú. Hráč, ktorému vyprší čas, prehráva v momente, keď na to súper upozorní. Nikto iný (vrátane organizátorov) na túto skutočnosť upozorniť nesmie. Pokiaľ dôjde čas obom, nastáva remíza

Na grandfinále sa nehrajú skupiny ani pavúk, ale od šachistov sme si vypožičali švajčiarsky systém. Šlape ako hodinky. Cez pár logických princípov proti sebe v priebehu turnaja stavia rovnako dobré tímy. Hraje sa 8 kôl, takže každý tím si zahrá 8 zápasov.

To najdôležitejšie na koniec

Ku sklamaniu všetkých súťažiacich, ktorí sa s organizátormi turnajov radi hádajú, je teda jedno pravidlo, ktoré vládne všetkému. Usporiadateľ má rozhodujúce slovo v záležitostiach prameniacich zo sporných herných situácií, výkladu pravidiel a ďalších prípadných nezrovnalostiach. To jednoducho znamená, že organizátor má vždy posledné slovo. Ale po prečítaní tohto článku aspoň môžeš z hádky odchádzať s pocitom, že aj ty máš rovnako pravdu.